Hemkommen från en både bra och lite mindre bra helg i Sundsvall! Uppföljningen var intressant och roligt att träffa många! Fick äran att lyssna på en föreläsning med Marelene Ottey, det var ofattbart att få se och träffa henne
Hon gav många bra tips som jag tog med mig från denna helgen.
Det gick tyvär inte som jag hade velat på tävlingsdagen. Har haft lite småproblem men en ljumske,kände under uppvärmningen att det drog i ljumsken och sedan gick inte loppen så bra som jag velat.
Det va segt i starten och jag fick inte alls i det flytet,farten och trycket som jag brukar få.
Jag tog därför beslutet om att lägga ner säsongen och börja köra rehab,så jag är fullt redo att köra igång uppbyggnaden till hösten. Det va lite tankar fram och tillbaka om att ev köra säsongen ut, men jag vill hellre blicka framåt och känna mig riktigt stark och hel i kroppen. Började min rehabträning idag, lite jogg och styrka för ljumsken,gick riktigt bra.
Nu ska jag bege mig!
Adjö!/Mathilda


Hade varit kul att kunna heja fram dig till ytterligare en SM-medalj.
Men helt rätt beslut, kloka sådana lönar sig i längden!
Kämpa på, jag håller på dig!
/Pär
Helt rätt beslut, jag hoppas vekligen att det kommer att löna sig på lång sikt. Ellen gjorde samma sak förra sommaren och vintern blev väldigt bra, tyvärr brast det till våren. Se till och fixa det bättre så att det håller många år framåt. Hälsn. Danne (Ellens Pappa och tränare)