Jag hade planerat att vila i söndags, hade 6 träningsdagar i ryggen med hård sparring på många av dem, men så fick jag erbjudande om att komma till MMA Alliance i Malmö och sparra med killarna där. Det kunde jag såklart inte sæga nej till, hej då till den vilodagen, det blev 1,5 timme sparring istället, härligt! Tack för sparringen killar! Sparringen går bra just nu, teknikerna och timingen har fallit på plats och det känns riktigt bra.
Måndag blev det morgonträning, med lite teknikrepetition och sparring efter det, kvällen såg ungefär likadan ut, drills, teknikträning och situationssparring efter det, och även nu känns det som om teknikerna börjar sitta ordentligt igen.
Det som inte känns lika bra är att jag är ganska sliten i kroppen, hade planerat att träna lite lätt tisdag och sparra sista gången i onsdags. Så blev det inte, jag har vilat bägge dagarna. Har bara jobbat på dagarna och slappat på kvällarna. Tekniskt är jag dær jag ska vara inför tävlingen, en sparring till eller från gör inte den stora skillnaden inför helgen, det jag inte kan nu, det hinner jag ändå inte læra mig på ett träningspass. Vilan är viktigare just nu.
Vikten är en annan historia, som jag helst inte vill prata om. Eller jo, vi tager den i alla fall. Just nu väger jag 66,5 kg, invägningen är lördag morgon kl. 8, då ska jag väga 63 kg. Det kommer att bli jobbigt att bli av med 3,5 kg, men jag har lånat en svettdräkt av en träningskompis och har beställt ett hotellrum med badkar, de hade ingen bastu på hotellet, så det kommer att bli ett låååååångt bad i badkaret istället.
Flyget går i morgon bitti till Bryssel och så ska jag på något sätt ta mig från Bryssel till Antwerpen och därifrån vidare ut till den förort som tävlingen går i, allt detta utan mat i magen och med kollektivtrafik, kan nog bli både spännande och utmanande, jag förväntar mig minst ett nervöst sammanbrott.


Lycka till i Belgien, håller tummarna
Lycka till nu!
Lycka till!
Hur gick det?