Utvärdering av en träningsvecka i Ukraina!
Nu har vi avklarat 8 dagar i Ukraina och vi har hunnit med både det ena och det andra!
Jag har inte kört såhär mycket fäktning på väldigt länge, det har varit väldigt kul efter alla veckor med styrka och kondition. Vi har kört 2 fäktpass och olika tävlingsmoment varje dag. Jag har vunnit lägrets båda träningstävlingarna trots att jag fäktades sådär… Vet inte vad det betyder, men jag får väl se på EM hur det går.
Annars så har jag mest sovit, ätit och hållit mig undan problem. Vilket för en första gången någonsin gått galant. Det mest dramatiska denna veckan i mitt liv var när Kinka stoppade några barn från att plåga Lena (en kattunge) och när jag hittade en stor, brun och hårig spindel i min fäktväst. (alltså hittat spindel både i min efterätt och fäktväst denna veckan, kan dom sluta vara så besatta av mig kan man ju undra?)
Äckligaste tantsnusk kommentaren fällde ***** när hon frågade oss:
“Kan vi inte gå och titta på dom små gymnasttjejerna när dom badar?”
Årets frieri hände igår på VM finalen som jag såg på en sportbar med min ukrainska kompis som skjutsade oss till stan. Om ni åker till Kiev någon gång så borde ni besöka Arena. Det finns massa trevliga uteserveringar där! Mitt under andra halvlek så kom hon och hennes kille överens om att gifta sig så att dom kunde flytta ifrån Ukraina. Romantiken flödade och självklart fick jag tårar i ögonen! Detta trots att jag inte ens är särskilt mycket för romantik av denna kaliber.
Det var allt från Kiev. Nu ska jag mellanlanda i Sweden en dag innan vi åker vidare till Tyskland!
See you later

